Sizden Gelenler


Sabri BAŞ

Mücadelenin ölçütü hangi çetrefilli ortamda verilip verilmediği ile ölçülür.

Ortam ne kadar zorluklarla çevrili ise o derece mücadele zorlaşır. Bu, spor branşlarında olduğu gibi hayatın koşulları için de geçerlidir.

Her alanda , özellikle eğitim alanında cehaleti yenmenin anahtarı nedir ? Bilgidir. O ışık gibidir.

Nasıl ki karanlık ortamı aydınlatan ışık insanın yüreğine ferahlık verir, nasıl ki geceden korkan insan gündüz olunca rahatlar , Güneşin ışıkları ferahlık verir , işte tıpkı böyledir bilgi de. .

İnsan , burada (öğrenci ) ne kadar bilgi ile donanırsa o derece zorluklarla rahat bir şekilde başedebilir.

Ünlü bir düşünür " Sadece karanlık köşelere SOKAK lambası dikilir” der.

Biri ,öğrencinin bunu başarabilmesi ne derece soru sorabilmesi ile orantılıdır. Merak soruyu , soru ise sormayı öğretir.

Sormak ise yanıt bulmayı. Bu zincirin ilk halkaları ailede kurulur ve devamı ve önemli kısmı ise eğitim kurumlarında sürdürülür. Ailede sevgi ile başlayan öğretim sureci bireyin hayatı boyunca severek ögrenmeyi alıskanlık haline getirmesi ile başarılır . Öğrenmeyi sevmek...

Bir veli olarak bunun ne derece başarıldığı ya da başarılamadığı hususunda okulunuzu oluşturan veli –çalısanlarınız ve öğrencilerinizden oluşan sacayağından bir kaç örnek vererek açıklamaya çalışacağım .NACiZANE. Dikkatinizi çekerim: Nacizane diye yazdım. Bu tamamen benim fikirlerimdir.

Öncelikle bayram kutlamalarınızda Atatürk’un göstermiş olduğu ÇAĞDAŞ EĞİTİM yolundaki Işığı daima vurgulamanız ve bunu çocuklara sevdirerek yapmanız takdire şayan bir örnektir. Başta kendi çocugumuzun gözlerinde ki mutluluk ışığından anlıyorum.Uykusunu doğru düzgün alamamış olarak minicik yaşında servislerde uykusunu tamamlamaya çalışarak , adeta büyük bir sevinçle okula yetişmenin MUTLULUĞUNU gözlüyorum onda . Okulunuzu o kadar çok seviyor ki gerçekten hasta olmadığı zamanlar dışında hatta biraz hasta olduğu zamanlar da bile koşa koşa gitmeye çalışması işte bunun ne derece başarıldığının bir göstergesidir. Öğretmenlerin bu başarıda en az sorumlukları kadar BüYüK PAYLARI da olduğunun bilincindeyim. Bu sayfada ki ilk cümlemi burada hatırlatmak İsterim.

İkinci olarak velilerimize bir sözleşme gibi daha okula başlamadan önce bir soru sordunuz !

Bu yolda yürürken desleklerinizi esirgemiyeceğiniz , ancak bu şekilde birlikte yol alabileğecimizi ifade edip: 3 KERE tekrar ettiniz sorunuzu : " SöZ Mü? SöZ Mü? SöZ Mü ? « Diye. Ağızlardan TEK bir yanıt verildi. "SöZ» diye?

Peki neydi bu söz ? « Sizlerin okul olarak başta okulun yönetiminden sorumlu OYA AKIN hanımefendi olmak üzere kendisi ile birlikte çalışan tüm personele gerektiğinde çocukların başarılı olmalari için gerekli yardım elini uzatmak ve bu konuda her türlü desteği vermek» idi.

Bunun yorumunu tamamen velilerimizin kendilerine bırakıyor, ancak kendi adıma şunu da belirtebilrim ki , her zaman verdiğimiz sözün arkasındaydik, arkasındayız ve de olmaya devam edeceğiz.

Son olarak , sacayağının en önemli kısmı ile ilgili olarak ; yani, okulunuzun ekibinden bahsetmek isterim: Aklınıza gelen gelmeyen , ne bileyim işte okulun güvenlik görevlisinden ( ki adlarını tek tek burada , şu ANDA zikretmek isterdim, ancak hepsinin ismi aklımda değil ne yazık ki ! ) tutun da, ya da servis şoförüden tutun da müdürü , öğretmeni, yardımcıları , ahçısı * işcisi ile ellerinde ki olanaklar dahilinde FAZLASIYLA çaba gösterdiklerini görmemek en basit şekliyle KAYITSIZLIK olur.

Ezcümle,

Tüm okul ailesine yukarıdaki yazdıklarımı okuyan herkese saygılarımı sunar , teşekkür ederim.

(s) özünde duran tüm velilere de aynı dileklerimle başarılar dilerim.

Okulunuza tek kelime kaldı yazabileceğim: BRAVO.

Teşekkürler.

Ayşegül Aygün

Merhaba, daha hamilelik sürecinden başlayarak çocuklarımız için her şeyin hep en iyisini, en güzelini arayıp bulmaya çalıştık. Her zaman, onların yedikleri, içtikleri, giydikleri, gördükleri, dokundukları, soludukları her şey çok önemli oldu bizim için..

Okul hayatlarına adım attıklarında da bu titiz seçimlerimizi sürdürmeye gayret ettik.. Ve bugün "Yıldızlı" üyesi olduğumuz Oya Akın Yıldız Koleji ailesi ile birlikte olmaktan çok mutluyuz..

Çünkü, gözümün bebekleri, iki güzel kızım Deniz ve Zeynep, okullarına her sabah koşarak gidiyorlar.. Çünkü onlar sadece sınıf arkadaşlarını ve sınıf öğretmenlerini sevmiyorlar.. Her sabah okulda onları güler yüzle karşılayan ve her akşam kapıda sevgi ile uğurlayan görevlileri, minicik kafalarında oluşturdukları sorunları çözmek için her türlü çabayı harcayan okul yönetimini, her dersi, kendi çocuklarına öğretiyormuş gibi heyecanla ve özenle gösteren tüm öğretmenlerini de çok seviyorlar..

Tek işlerinin derslerini anlatıp mesailerini doldurmak olmayan bu özel öğretmenler, bazen çocuklarımızın saçlarını tarıyor, bazen yemekhanede sevmedikleri yemek olduğunda "en azından tadına bakmalarını" rica ediyor ve hatta elleri ile yediriyorlar.. Okulun her noktasında karşılaştıkları her görevli, çocuklarımızı adı ile tanıyor, selamlıyor ve önemsiyor..

Çocuklarımızın kentimizde, yaşlarına uygun tüm etkinliklere gitmeleri, çok kıymetli çocuk kitabı yazarları ile tanışmaları için çok gayret gösteriliyor..

Bizim için çok önem taşıyan milli bayramlarımız, ne mutlu ki okulumuzda da çok özel etkinliklerle kutlanıyor..

Yaşadığımız topluma ve tüm dünyaya saygılı, tam bir dünya vatandaşı olmaları için, çeşitli sosyal sorumluluk projelerine her çocuğun katılması sağlanıyor..

Çocuklarımız, fikirlerine ve önerilerine önem verildiği için, kendilerini tam bir birey gibi hissettikleri bu okulda giydikleri giysilerin markaları ile değil okudukları kitap sayıları ile yarışıyorlar.. Sadece akademik başarılar değil, sportif ve sanatsal etkinliklere de çok önem veriliyor..

Her ay düzenli olarak yapılan genel sınavlar ile çocuklara ve velilere geri bildirimler yapılıyor.. Çocuklarımızın geri kaldıkları noktalarda, birebir özel destek veriliyor..

Ve en önemlisi "Her çocuk keşfedilmeyi hazır bir yıldızdır!”anlayışı ile en ufak başarıları bile destek görüyor, önemseniyor, takdir ediliyor..

Çocuklarım için, tıpkı bizim gibi, her şeyin en iyisini, en güzelini araştıran ve sunmaya çalışan Oya Akın Yıldız Koleji ailesine teşekkür ederiz.

Musa GÖÇMEN

Musa Göçmen in notu:

Oya Akın Yıldız Koleji bakışı, çalışma disiplini ve sevgi dolu yapısıyla bence kurucusunun ruhu ile örtüşmüş bir okul. Eğitim ve öğretime verdiği önemi çocuklarımızın birey olarak gelişmesini sağlayacak bir yapı ile taçlandırmış. Hayatın her anında içinde olmamızı izlenen ve gözlenen bir sanattan öte, bizimle yaşayan sanatı çocuklarımıza anlatabildiğimiz bir kurum. Bünyesinde oluşturduğumuz üflemeli çalgılardan oluşan bandosu ile bu bakış açısını perçinledi. Oya Akın Yıldız Koleji her yönden model olabilecek bir yapıda. Bundaki en büyük pay bence geçmişlerindeki sevgi dolu çalışmaları. Teşekkürler…

Emel-Yiğit-Kürşat YİĞİTBAŞI

Değerli Hocam Oya Akın,

Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği güzel ülkemizin geleceğinin teminatı çocuklarımız adına umut bağladığımız gerçek güç siz değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun…

Yaprak Altok

Sizinle ilk yılımız bu dönem ama ilk günden oğlumun emin ellerde olduğunu hissettim. Hassas ve güler yüzlü öğretmenleriniz ve diğer çalışanlarınız sizi yansıtıyor. Oya Hanım çok teşekkür ederiz. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ışığında, yeni eğitim ve öğretim döneminin herkese hayırlı olmasını diliyorum. (Yaprak ALTOK)

Serap-Gökdeniz AYGÜNEŞ


Oya Akın Kolejinin Değerli Öğretmenleri, sizlere emanet ettiğimiz çocuklarımızı kendi çocuklarınız gibi görüp, Ata’mıza yaraşır bir şekilde yetiştirdiğiniz için teşekkür eder, Öğretmenler Günü’nüzü AYGÜNEŞ ailesi olarak kutlarız. Saygılar… (Serap-Gökdeniz AYGÜNEŞ)

Zeynep ELMAS

Sevgili Oya Teyzeciğim,
Sen beni ve bütün arkadaşlarımı daha ilk günden birer yıldız olarak gördün, bizlere kendimizi özel hissettirerek özgüvenle başlattın öğrencilik hayatımıza.
Bizler biliyoruz ki bizim için en iyisini isteyen, çabalayan, en güzeli için uğraşan bir yıldızın kanatları altındayız, onun korumasındayız. Şimdiye kadar kaç yıldız sayende parladı, daha kaç yıldız parlayacak sayende kim bilir.
Bu yolda en büyük yıldızımız, en güzel yol gösterenimiz olarak seninle birlikte el ele, Ata’mızın izinde, başarılı, faydalı, kararlı, özgüvenli, her birimizle “işte benim yıldızlarım” diyerek gurur duyacağın bireyler olacağız.
Yıllarını adadığın, yıldız yapıp uğurladığın nice öğrencin gibi ben de sana minnettarım. Bizlere güvendiğin, bizlere eşsiz imkanlar sunduğun için çok teşekkür ederim.
Öğretmenler günün kutlu olsun. Daha nice uzun yıllar diliyorum bu yolda sana. O emek dolu, sevgi dolu ellerinden öpüyorum.
Minik yıldızın, minik kızın…
Zeynep ELMAS

Funda GÜÇEL

Çok değerli okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve tüm okul çalışanlarına öncelikle yürekten teşekkür etmek istiyorum. İki oğlumla beraber Yıldız ailesiyle ben ilk bu sene tanıştım (2016-2017). Güzel bir öğretim yılı geçirdik ve Yıldız ailesiyle birbirimizi tanıma imkanı bulduk. Kurucumuz zaten dünya tatlısı ve içten bir insan. Çocuklarımızın Oya Teyzesi… Müdüremiz Belgin Hanım naif hanımefendi ve çok iyi bir yönetici. Aykut öğretmenim kurtarıcı, destekleyici, benim oğullarımın dert ortağı ama aynı zamanda iyi bir PDR Uzmanı. Hepsini tek tek yazamasam da öğretmenlerimizin tamamı dallarında çok iyi olan ve sevgi dolu olan kişiler… Mutfak personeli, güvenlik, danışma ve adını belirtemediğim tüm okul personeli… İyi ki varsınız. İyi ki sizlerle beraberiz… (Funda GÜÇEL)

Canberk SEVEN ve Ailesi

Sevgili Oya Öğretmenim;
Bizi karşılayan sıcak gülümseyişiniz, sevgi dolu kucaklayışınız ve eğitim anlayışınız bizim hep ışığımız oldu.
Bu anlamlı gününüzü en içten dileklerimizle kutlar, sonsuz teşekkürlerimizi iletiriz.
İyi ki sizi tanımış, iyi ki sizin okulunuz çatısı altında öğrenciniz olmuşuz.
Işığınız hiç solmasın…
Sizi çok seven 5-B sınıf öğrenciniz Canberk SEVEN ve Ailesi

Alper Tuncayengin

Türkiye'de neden bilim adami yetismedigini, çocuklarimizin egitim sistemimiz içinde nasil ortalama ve düz hale getirilmeye çalisildigini kendi oglumda aci bir tecrübe ile ögrendim.Megersem okul diye gönderdigim yer buna hizmet eden bir fabrikaymis.Simdi ise insanligin var olmaya devam ettigi, içinde Oya Güven Akin günesinin parladigi her bir çocugun ise yildiz gibi parlak ve güçlü olmasi için sonsuz çaba ve gayretin oldugu;
Oya Akin Yildiz Kolej'liyiz.

OYA GÜVEN AKIN;
Açtigin yolda, gösterdigin hedefte,
Umarim Tüm egitimciler ilerler.

Damla GERAY

Sevgili Oya Hanym,
De?erli katkylarynyzla kurup geli?tirdi?iniz e?itim kurumlarynyzda yer almy? oldu?umuz için mutlu ve gururluyuz. Ba?ö?retmenimiz Atatürk’ün ilkeleri y?y?ynda emeklerini esirgemeyen tüm seçkin ö?retmenleriniz sayesinde çocuklarymyz birer yyldyz gibi parlyyor. Yürekten kutluyorum, sevgi ve saygylarymyzla… (Damla GERAY, Duru Eneyli’nin annesi)

Zeynep ELMAS

Sevgili Belgin Ö?retmenim,
Hatyrlar mysyn geçen sene beni okulda unuttuklarynda odanda benimle nasyl ilgilenmi?tin. Minik kalbime nasyl dokunmu?tu o ?efkatin, gülen yüzün. Korkum oyuna hatta mutlulu?a dönü?mü?tü.
Okulumuz kysmen in?aat halinde, yapym a?amasyndaydy gezmek için geldi?imizde. Yyldyz ?ubesi mi Portakal Çiçe?i ?ubesi mi olaca?yna karar verecekti velilerimiz. Yine sen oradaydyn, yine sen kar?ylamy?tyn bizleri. Ylk o gün tanydym seni. Synyflary gezdirip sohbet etmi?tin bizlerle. Bizler kadar heyecanlyydyn sen de. O gün o ortamda bile gülümsemenle y?yk saçtyn bizlere, kalplerimize yerle?tin. Ben ve Ypek sana hayran kaldyk ve o an sen varsyn diye bizler kararymyzy Portakal Çiçe?i olarak vermi?tin bile.
Bir yyly geçti seni tanyyaly. Seni ne zaman görsem gülümsedin bana. Oya Teyzemin dedi?i gibi atom karynca oldun ne zaman ihtiyaç duysak oradaydyn. Yeme?imi yerken, servisten inerken, kapydan u?urlarken… ?emsiye tuttun, elimi tuttun. Her zaman hepimize yeti?tin, yanymyzda oldun hep. Bizler için en iyiyi, en do?ruyu bulmaya çaly?tyn her zaman.
Annemle sohbetimde söz sana geldi?inde yüzüme kocaman bir gülümseme oturdu. Benim için senin tarifin bu e?siz gülümsemen, sevgiyle bakan gözlerin ve sürekli hissettirdi?in ?efkat.
Sizler hep var olun. Gelece?imizde elimizden tutan, bize yol gösteren bütün ö?retmenlerimiz sizler gibi olsun. Çünkü bizler çok ?anslyyyz e?itim hayatymyza sizin gibi ö?retmenlerimizle daha ?ansly, daha önde ba?lyyoruz.
Bizlere verdi?iniz emek için, ?efkat için, her ?ey için çok te?ekkür ederim. Seni çok seviyorum. Ö?retmenler günün kutlu olsun.
Minik kyzyn
Zeynep ELMAS

Fikret ÇELİK

Oya AKIN

Çağdaş eğitimin adı bundan böyle Oya AKIN,
Bu yalnızca sözde değil, gelin de yakından bakın.

Modern, yeni binalarda, iç açıcı mekânlarda,
Kesenize dokunmuyor, hiç koymuyor sizi darda.

Personeli pırıl pırıl, ilgili ve güler yüzlü,
Saklı, gizli, imalar yok, herkes size açık sözlü.

Sevgi ile disiplini yoğurmuşlar bir potada,
Meşale; bilim ve teknik, eğitim sağlam rotada.

Öğretmeni, eğitmeni, hizmetlisi, çalışanı,
Öğrencisi ve velisi, hep kendiyle barışanı.

Gözümüz arkada değil, geliyor “yıldız” nesiller,
Oya AKIN imzasıyla modern kılavuz görsünler.

Fikret ÇELİK

Zeynep Elmas

Kyymetli Ö?retmenlerim,
“Ylk esin kayna?y ana baba kuca?yndan sonra, okuldaki ö?retmenin dilinden, vicdanyndan, e?itiminden alynyr” demi? Atamyzyn ö?retmeni.
Ben okulumuzu seçerken güvenle emanet edece?im o dili, o vicdany, o e?itimi Oya Akyn Yyldyz çatysynda hissetti?im için gönül rahatly?yyla benimsedim okulumuzu ve sizleri.
?ükür ki yanylmadym, ?ükür ki yolumuz sizlerle kesi?ti, ?ükür ki üç yyldyr bu ayrycaly?y ya?yyoruz.
Atamyzyn emaneti Cumhuriyetimizi ya?atmak, güzel günlere yeniden ula?mak için iyi bir e?itimin yanynda, merhametli, vicdanly güzel çocuklara da ihtiyacymyz var. Bu çocuklary bizler i?leyece?iz, bizler büyütece?iz hep birlikte.
Anne baba olarak bizler bile çocuklarymyzy yeti?tirmekte çykmaza giriyorken kimi zaman bunu sizlerden beklemek ö?retmenli?in kutsally?yny, zorlu?unu bir kez daha hatyrlatyyor bana. Yine söylüyorum bir ö?retmen do?ruyu verebiliyorsa, bildi?i do?ruyu kendinde uygulayyp o çocu?a bunu gösterebiliyorsa en önemlisi kendi dü?ünce ?ekli ne olursa olsun gerçeklerden sapmadan uygulaya biliyorsa kysacasy ö?retmenlik hakkyny vererek yapylabiliyorsa zorlu?u kadar çok kutsal bir meslek benim yüre?imde.
Çelik gibi sabyr, anne gibi ?efkat, rahat bir vicdan, sonsuz merhamet ve sevgi gerektirir demi?tim ya çok ?ükür Zeynep sabrynyzy da, ?efkatinizi de, sevginizi de fazlasyyla hissediyor ve hepinizi çok seviyor.
Yeri geliyor bizim gösteremedi?imiz sabry sizlerden görüyor çocuklarymyz, yeri geliyor bizler gösteremedi?imiz sabry sizlerden bekliyoruz. O yüzden her biriniz çok kutsal, çok kyymetlisiniz benim için, hepinize ayry ayry minnettarym.
Ba? Ö?retmenimiz Atamyzy rahmetle, ?ükranla anyyorum, En ba?ta Sevgili Engin Ö?retmenime ve her birinize gösterdi?iniz özveri, sonsuz sevgi, sabyr ve emekleriniz için ayry ayry te?ekkür ediyorum.
Ö?retmenler gününüz kutlu olsun.
Saygylarymla,
Suna Bayhan Elmas (Zeynep Elmas – 2/A)